Prema rezultatima istraživanja, jedan pacijent sa šizofrenijom ima oko 10 osoba, iz bliskog kruga, koje su direktno pogođene posledicama bolesti. Samo 19% pacijenata koji se leče od šizofrenije živi nezavisno od svoje rodbine, dok 81% živi sa svojim negovateljima. U većini slučajeva (78%), žene se posvećuju bolesnom članu porodice 34 sata nedeljno. Još je teže što 68% negovatelja ove zadatke kombinuje sa svojim poslom.Podrška negovatelja je veoma složena, od pomoći u dnevnim obavezama i pripremanju obroka do kontrole uzimanja lekova. Finansijski teret je još jedan problem.
Čak 81% pacijenata koji se leče od šizofrenije živi sa svojim negovateljima. U većini slučajeva (78%), žene se posvećuju bolesnom članu porodice 34 sata nedeljno.
Bolnički model lečenja i nedostatak razvijenog sistema lečenja u okruženju zahtevaju da porodica pacijenta nosi glavni teret nege. Kako se može zaključiti iz izveštaja, 88% rodbine je odgovorno za kontrolu pridržavanja preporuka lekara.
Bolnički model lečenja i nedostatak razvijenog sistema lečenja u okruženju zahtevaju da porodica pacijenta nosi glavni teret nege. U 88% slučajeva rodbina je odgovorno za kontrolu pridržavanja preporuka lekara.Redovno uzimanje lekova je najvažniji vid lečenja šizofrenije. Samo pacijent, koji se pridržava propisane terapije lekovima, može da učestvuje u drugim vidovima terapije: psihoterapija, psihoedukacija, fizička rehabilitacija.Pravilna terapija lekovima omogućava stabilizaciju zdravlja i sprečava recidiv (povratak) psihoze. Negovatelji su svesni činjenice da čak i kratke pauze u uzimanju lekova mogu da dovedu do povratka psihoze i stoga pridaju toliku važnost pravilnoj kontroli terapije. Ta kontrola, međutim, ima negativne posledice: bolesnik se oseća kao da je pod nadzorom, ponekad je prisiljen da uzima lekove i počinje da gleda na svoju rodbinu kao na policiju. Uzimanje lekova postaje glavna tema, a za bolesnikov pojam i jedina tema, pri čemu brižno pitanje kao što je: „Da li si uzeo lekove danas?“ može da izazove izliv agresije i odbijanje dalje terapije.
Breme negovatelja je veoma složen problem i posle dužeg vremena dovodi do sindroma sagorevanja i zdravstvenih problema. Od ispitanih negovatelja 12–18% je bilo na ivici depresije i svakom četvrtom ispitaniku je bila potrebna stručna pomoć. Treba navesti da negovatelji pacijenata koji se leče od šizofrenije postaju „tihi pacijenti“ koji ispoljavaju prve simptome depresije.
Dobro je znati...
U čak 88% slučajeva rodbina je odgovorna za kontrolu pridržavanja pacijenta preporuka lekara.
Jedan pacijent kome je dijagnostikovana šizofrenija ima pomoć oko 10 bliskih osoba.
Rezultati istraživanja ukazuju na ulogu dugodjelujućih antipsihotika. U Srbiji su dostupni lekovi koji se primjenjuju kao injekcije na svake 2 - 4 nedelje, i na svaka 3 meseca. Zahvaljujući održavanju stabilne koncentracije leka u krvi, režim lečenja je efikasniji, a pacijent može izaći iz dnevne rutine uzimanja tableta. To smanjuje pritisak na negovatelja oko kontrole uzimanja lekova i umanjuje rizik recidiva simptoma. Stabilno stanje pacijenta znači da negovatelj ima više mogućnosti da se posveti sebi.
Dobro je znati...
Od ispitanih negovatelja, 12–18% je bilo na ivici depresije i svakom četvrtom ispitaniku je bila potrebna stručna pomoć.
*Vodič za šizofreniju. Lundbeck A/S.
Izveštaj „Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy“ je uredio Institut za prava pacijenata i zdravstveno obrazovanje i deo je obrazovne kampanje o šizofreniji koju Institut sprovodi. Izveštaj je dostupan OVDE.
# BSM. (2015) Briga o rođacima kojima je dijagnostikovana šizofrenija. Izveštaj iz kvantitativnog istraživanja. Janssen
EM-109686; 09/2022